Sorstársi Tanácsadás
Az információnyújtás, tanácsadás a fogyatékos önálló életvitelét, biztonságát, habilitációját, rehabilitációját és a társadalmi életbe való részvételét segíti.
A szolgálat folyamatosan gyűjti a fogyatékos személyek, családtagjaik és segítőik tájékoztatása érdekében a fogyatékos üggyel kapcsolatos információkat.
Az információnyújtás és tanácsadás fókuszában az önálló, önrendelkező életvitelhez szükséges információk közvetítése áll.
A folyamat során a szolgálat tiszteletben tartja a szolgáltatás igénybevevőjének igényeit, szabad akaratát, döntéseit.
A fogyatékos személynek alapvető joga, hogy hozzájuthasson a közérdekű, valamint a jogai gyakorlásához kapcsolódó információkhoz.
A "sorstársi tanácsadás" lényege, hogy készséges odafigyeléssel és probléma-megoldási módszerek alkalmazásával segítsünk "sorstársunkon". Ilyen értelemben "sorstárs"-nak tekintjük azokat az embereket, akiknek valamely vonatkozásában közös élettapasztalataik vannak. A fogyatékos emberek sorstársak.
A sorstársi tanácsadás alapelve, hogy a legtöbb ember képes megoldani a mindennapi élettel kapcsolatos problémáit, ha ehhez segítséget kap.
A sorstárs tanácsadók - nem azt mondják, meg a hozzájuk fordulóknak mit kellene tenniük. Ehelyett a sorstársi segítő figyelmes meghallgatással, tapasztalatainak megosztásával, a lehetőségek feltárásával abban segít, hogy a nehézséggel küzdő személy megtalálja a megoldást.
Szociális segítő feladata olyan konfliktushelyzetek felismerése és kezelése, mely a fogyatékkal élő egyén és családtagjai között alakul ki.
A cél, hogy a felek elfogadják egymás nézőpontját, elsajátítsanak egy kevésbé konfliktusos kommunikációt.
Szerepe van abban, hogy:
Ø megfogalmazásra kerüljenek a konfliktusban a reakciók, azok következményei,
Ø megfogalmazásra kerüljenek az eddigi konfliktusmegoldó stratégiák,
Ø mintát ad a figyelmes hallgatás elsajátításához,
Ø beszél az érzés és érzelem különbségéről,
Ø érzelem és gondolat különbségéről,
Ø tények és érzelmek különbségéről.
Mentális gondozás, tanácsadás:
Célja:
Ø a fogyatékossággal élő emberek személyiségének, szokásainak, az esetleges lelki sérüléseinek megfelelő gondozása,
Ø segítségnyújtás a környezettel való kapcsolattartásban,
Ø a krízishelyzet kialakulásának megelőzése,
Ø az izoláció veszélyének elkerülése,
Ø a szolgálatban résztvevő munkatársak részére esetmegbeszélések tartása,
Ø önszerveződések előmozdítása,
Ø önellátásra felkészítés,
Ø életvezetéssel kapcsolatos, a fogyatékos ember és a róla gondoskodó szülők és hozzátartozók életvitelét akadályozó körülményeket feltáró és problémamegoldó segítségnyújtás.